Implantoprotetyka

To dział stomatologii zajmujący się rekonstrukcją utraconych zębów. Implant to tytanowa śruba, która odtwarza korzeń zęba. Za pomocą łącznika do implantu zostaje umocowana korona protetyczna, które razem w pełni odtwarzają utracony ząb.

W NASZYM GABINECIE STOSUJEMY NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI, NIEMIECKI SYSTEM IMPLANTOLOGICZNY BEGO.

Dlaczego warto zdecydować się na implanty?

Implanty dentystyczne to obecnie najlepsza metoda uzupełnienia braków zębowych. Mają znaczą przewagę nad protezami ruchomymi, a także nad konwencjonalnymi mostami.

  • Wykluczają dyskomfort związany z luźnymi, źle dopasowanymi protezami, nie ma więc potrzeby stosowania dodatkowych preparatów (klejów) dla utrzymania protezy w jamie ustnej
  • Wyglądają jak naturalne zęby
  • Funkcja żucia pokarmów przebiega w identyczny sposób jak w uzębieniu naturalnym
  • Wprowadzenie implantu do kości zapewnia jej fizjologiczne obciążenie, co z kolei chroni ją przed zanikiem- zapobiega to niekorzystnym, „starczym” zmianom w rysach twarzy
  • Uzupełnienie braku zębowego implantem nie wymaga szlifowania zębów sąsiednich (tak jak w przypadku mostów protetycznych).

Wszczepianie implantów, wraz z zabiegami odbudowującymi kość są jednym z podstawowych zabiegów przywracających młody wygląd twarzy.

Zabieg wszczepienia implantu odbywa się w znieczuleniu miejscowym, na życzenie pacjenta istnieje możliwość zastosowania sedacji wziewnej. Pacjent wkrótce po zabiegu może opuścić gabinet stomatologiczny.

Zapraszamy na konsultacje implantologiczne prowadzone przez chirurga szczękowo-twarzowego w naszym gabinecie w Bielsku-Białej, w czasie której szczegółowo odpowie na Państwa pytania oraz indywidualnie oszacuje koszty leczenia implantologicznego.

Czy zabiegu wszczepienia implantu należy się obawiać?

Oczywiście, że nie! To procedura dużo mniej traumatyczna, niż usunięcie zęba.
Od ponad 20 lat implantologia pomaga milionom ludzi odzyskiwać utracone zęby i przywraca im naturalny wygląd bez względu na wiek. Obecnie, dzięki rewolucyjnej technologii możemy odzyskać  własny naturalny uśmiech, i to bez względu na to, jak trudne czy skomplikowane będzie leczenie. Dzięki stosowanym w naszym gabinecie  zaawansowanym  technologiom odbudowy kości, nasi Pacjenci odzyskują piękny uśmiech bez względu na  to jak trudne warunki zastaliśmy na początku.

Jak przebiega leczenie implantologiczne w naszej Klinice?

Konsultacja wstępna obejmująca wywiad i badanie kliniczne, a następnie planowanie leczenia.
W czasie tej wizyty chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia pacjenta oraz w razie konieczności zleca dodatkowe badania, konsultacje z lekarzami innych specjalności. Badanie kliniczne, czyli tzw. badanie jamy ustnej jest nieodzownym uzupełnieniem wywiadu z Pacjentem. Zawsze ze strony lekarza padają pytania dotyczące nawyków higienicznych, o ewentualne występowanie stanów zapalnych jamy ustnej, krwawienia dziąseł, czy zaobserwowanego zwiększenia ruchomości zębów.
Okolica, w której planowane jest wszczepienie implantów wymaga szczególnie wnikliwego badania. Ponieważ ilość/ jakość kości ma kluczowe znaczenie dla powodzenia zabiegu implantacji, lekarz prowadzący często oprócz zdjęcia pantomograficznego zleca wykonanie badania tomografii komputerowej CBCT 3D, która pozwala na trójwymiarową ocenę podłoża kostnego.
Po zebraniu i przeanalizowaniu danych z analizy zdjęć radiologicznych oraz wywiadu lekarskiego lekarz przedstawia Pacjentowi wszelkie dostępne informacje o możliwych do zastosowania w jego przypadku metodach implantologicznych, ustala optymalne miejsce dla wprowadzenia wszczepów oraz wymaganą ilość i rozmiary implantów. Często przygotowywane są dwa lub trzy alternatywne sposoby uzupełnienia brakujących zębów za pomocą implantów. Różnią się one ilością implantów, rozwiązaniami protetycznymi i kosztami.

  • Etap chirurgiczny:  chirurg implantolog wprowadza do kości implanty.  Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, jest bezbolesny i niejednokrotnie mniej inwazyjny niż skomplikowana ekstrakcja zęba.
    Po wprowadzeniu wszczepów rana jest zaszywana i implanty pozostawia się na 3 do 6 miesięcy, całkowicie pokryte dziąsłem. Jest to czas potrzebny na proces osteointegracji czyli zespalania się kości z powierzchnią implantów, dzięki czemu uzyskuje się siłę umocowania nawet kilkukrotnie większą niż w przypadku naturalnego zęba.
    Żaden etap leczenia nie wymaga od pacjenta pozostawienia nieuzupełnionego braku zębowego nawet na jeden dzień. Jest to szczególnie istotne przy odbudowie zębów w odcinku przednim. W czasie potrzebnym, aby implanty zrosły się z kością, pacjent użytkuje tymczasowe, konwencjonalne uzupełnienie protetyczne.
  • Etap protetyczny: Po upływie 3-6 miesięcy implanty są odsłaniane i wykonywane jest widoczne w jamie ustnej ostateczne uzupełnienie protetyczne. W zależności od rodzaju braków zębowych oraz planu leczenia są to pojedyncze korony, mosty lub protezy na zatrzaskach.

Po zabiegu implantacji:
Po zabiegu wszczepienia implantów zębowych w ciągu kilku kolejnych tygodni wytwarza się biologiczne połączenie między implantem a kością. Ważne jest aby w tym czasie nie doszło do powstania stanu zapalnego tkanek miękkich i kości, które mogłyby zburzyć ten proces.
Bezpośrednio po zabiegu należy:

  • Założony opatrunek utrzymywać w ustach przez 30 minut.
  • Bezpośrednio po zabiegu schładzać opatrunkami okolicę wszczepienia przez 2 godziny.
  • Przez pierwsze dwa dni po zabiegu mówić możliwie mało, nie palić, nie pić alkoholu.
  • Należy unikać wszelkich wysiłków, nie dźwigać ciężarów, nie schylać się, nie korzystać z sauny ani solarium.
  • Przez 2 godziny nic nie jeść ani nie pić. Po ustąpieniu znieczulenia można jeść miękkie, letnie pokarmy, które nie wymagają intensywnego gryzienia.
  • Od następnego dnia można myć zęby, szczególnie delikatnie okolicę implantów. Ponadto 3-4 x dziennie należy płukać jamę ustną płynem dezynfekującym oraz przyjmować leki zgodnie z zalecaniami lekarza.
  • Nie manipulować językiem w okolicy wszczepionego implantu, nie nadymać policzków.
  • Po 7 dniach należy przybyć na wizytę kontrolną, połączoną ze ściągnięciem szwów.