Protetyka stomatologiczna- to dział stomatologii zajmujący się odtwarzaniem utraconych lub znacznie zniszczonych zębów. Wykonujemy prace protetyczne zarówno ruchome- takie, które pacjent może samodzielnie usunąć z jamy ustnej (protezy całkowite, częściowe akrylowe, nylonowe, acetalowe, szkieletowe) jak i stałe- zacementowane przez lekarza w gabinecie (licówki, korony, mosty, odbudowy na implantach), a także prace kombinowane, stanowiące połączenie obu typów protez.

Dobór odpowiedniego uzupełnienia protetycznego następuje po wnikliwej analizie konkretnego przypadku, z uwzględnieniem życzeń Pacjenta.

Przy projektowaniu prac protetycznych konieczna jest analiza wielu czynników. Naszym priorytetem jest najwyższa jakość prac protetycznych, estetyka, funkcjonalność i ich naturalny wygląd.

Czym jest korona protetyczna?

Korona to uzupełnienie protetyczne stałe, które pozwala na trwałą odbudowę zębów bardzo zniszczonych. Stosujemy je również ze wskazań estetycznych, jeżeli chcemy skorygować kształt, kolor czy ustawienie zębów, a inne metody leczenia nie mogą być zastosowane z różnych względów. Korona może być pojedyncza, albo być częścią większej pracy protetycznej (mostu).

Każda korona składa się z dwóch” warstw”:

  • Podbudowa, zwanej również czapeczką- to „głębsza” część korony, która bezpośrednio przylega do oszlifowanego zęba. Jej główną funkcją jest zapewnienie odpowiedniej wytrzymałości mechanicznej korony, jednak materiał, z którego podbudowa jest wykonana ma ogromny wpływ na estetykę korony.
  • Porcelana napalana na czapeczkę- ma wiernie odtwarzać tkanki zęba.

JAKĄ PODBUDOWĘ KORONY WYBRAĆ i DLACZEGO?

KORONY NA PODBUDOWIE METALOWEJ
to rodzaj odbudowy, który polecamy pacjentom tylko w bocznych, niewidocznych przy uśmiechu odcinkach szczęki i żuchwy.

DLACZEGO?
Za pomocą koron na podbudowie metalowej nie ma możliwości osiągnięcia pełnej, zadowalającej estetyki. Metalowa podbudowa stanowi swoistego rodzaju „blokadę” dla światła przechodzącego przez ząb, co uniemożliwia osiągnięcie efektu w pełni naturalnego uzębienia.

Ponadto istnieje ryzyko pojawienia się po kilku latach użytkowania ciemnej, nieestetycznej linii przy brzegu dziąsła, co w przednim odcinku uzębienia stanowi poważny defekt kosmetyczny.

W literaturze odnotowano także przypadki alergii na metal podbudowy, która manifestuje się zaczerwieniem i rozpulchnieniem dziąsła w okolicy korony zęba.

Korona na podbudowie metalowej jest najkorzystniejszym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym, jednak ze względu na wyżej wymienione powody każdemu Pacjentowi, który oczekuje pracy o najwyższym standardzie, polecamy korony pełnoceramiczne.

KORONY PEŁNOCERAMICZNE, NA PODBUDOWIE Z TLENKU CYRKONU (BEZ PODBUDOWY METALOWEJ)
Wysokie wymagania estetyczne stawiane uzupełnieniom protetycznym spowodowały szereg badań prowadzących do znalezienia rozwiązania protetycznego, które najlepiej będzie naśladowało naturalne szkliwo zęba. Obecnie uzupełnienia pełnoceramiczne zaliczane są do najlepszych. Wysoki standard uzupełnienia uzyskiwany jest za sprawą zastosowania komputerów na każdym etapie ich projektowania i wytwarzania. Dzięki temu uzyskane uzupełnienie protetyczne wykazuje takie same cechy jak naturalny ząb. Przez wzgląd na wysokie walory estetyczne uzupełnienia pełnoceramiczne proponowane są Pacjentom do rekonstrukcji uzębienia w strefie estetycznej. Cercon czyli tlenek cerconu potocznie nazywany białym złotem ze względu na swoje doskonałe właściwości i wysoką wytrzymałość na zginanie stanowi doskonaly materiał na podbudowę w takiej koronie.

WYSOKA ESTETYKA
Uzupełnienia pełnoceramiczne zrewolucjonizowały możliwości uzyskiwania efektów estetycznych koron. Ząb naturalny jest na tyle transparentny, że światło przechodzi przez całą jego grubość. Podobny efekt otrzymujemy przy uzupełnieniach pełnoceramicznych, gdzie uzyskujemy wyrafinowane efekty estetyki własnych zębów. W przypadku uzupełnień pełnoceramicznych w przeciwieństwie do koron porcelanowych na metalu unikamy również efektu sinego dziąsła, w okolicy szyjki zęba.

BIOKOMPATYBILNOŚĆ
W środowisku jamy ustnej stopy metali stosowane w uzupełnieniach protetycznych mogą ulegać korozji, wykazując działania toksyczne. Za wywołanie korozji odpowiedzialne są głównie jony metali nieszlachetnych. Reakcją na jony są objawy alergiczne. Zwykle dominują objawy miejscowe, np. zaczerwienienie dziąsła. Przyczyną tego jest wnikanie jonów do otaczających tkanek miękkich. W przypadku uzupełnień pełnoceramicznych takie zjawisko nie zachodzi, gdyż cercon jest całkowicie obojętny dla tkanek organizmu. Reakcją na jony są objawy alergiczne. Zwykle dominują objawy miejscowe, np. zaczerwienienie dziąsła. Przyczyną tego jest wnikanie jonów do otaczających tkanek miękkich. W przypadku uzupełnień pełnoceramicznych takie zjawisko nie zachodzi, gdyż cercon jest całkowicie obojętny dla tkanek organizmu. Badania wykazały, że na powierzchni cerconu stwierdza się występowanie i kondensację płytki bakteryjnej w stopniu znacznie mniejszym niż w przypadku szkliwa, cementu lub jakiegokolwiek innego materiału służącego do odbudowy. Dzieje się tak dzięki idealnej gładkości powierzchni oraz elektrostatycznemu oddziaływaniu odlewu ze szkła ceramicznego.

BEZPIECZEŃSTWO

PRECYZJA, SKRUPULATNOŚĆ I KUNSZT
Idealne przyleganie wewnętrznej części korony do tkanek twardych zęba uzyskujemy dzięki zastosowaniu komputera na każdym etapie tworzenia koron – CAD/CAM.

CAD (Computer Aided Design) czyli projektowanie wspomagane komputerowo, gdzie komputer jest wykorzystywany na każdym etapie projektowania oraz CAM (Computer Aided Manufacturing) czyli komputerowe wspomaganie wytwarzania. Dzięki zastosowaniu CAD/CAM, a także tlenku cerconu uzyskujemy najwyższej jakości prace protetyczne. Cechą charakterystyczną systemu jest przetwarzanie obiektów widocznych na ekranie monitora (modeli 3D), a następnie wycinanie elementów widocznych na ekranie z bloczków materiałów. Technologia CAD/CAM, która jest wykorzystywana w procesie produkcyjnym pozwala osiągnąć doskonałą szczelność korony. Projektowanie korony widoczne jest na monitorze, co pozwala na uzyskanie wielokrotnego zbliżenia, aby zadbać o najmniejszy szczegół korony. Uzupełnienia protetyczne wykonane metodą komputerową odznaczają się wysoką precyzją, a co za tym idzie bardzo dobrym przyleganiem, znacznie lepszym niż uzupełnienia wykonywane tradycyjnymi metodami. Cały proces odbywa się przy użyciu komputera i oprogramowania do projektowania, eliminując w ten sposób wiele błędów popełnianych przez ludzi