Tkanki twarde zęba, które zostały zaatakowane procesem próchnicowym nie ulegają regeneracji. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest usunięcie próchnicowo zniszczonych tkanek i zastąpienie ich materiałem do wypełniania ubytków próchnicowych. W naszym gabinecie w Bielsku-Białej stosujemy tylko najwyższej jakości materiały do wypełnień.

Sposoby wypełnień ubytków próchnicowych:

 • 1) METODA BEZPOŚREDNIA- wypełnienie, potocznie nazywane „plombą” jest wykonane przez lekarza dentystę z materiału kompozytowego światłoutwardzalnego w kolorze dobranym do koloru zęba.
 • 2) METODA POŚREDNIA- odbudowanie zniszczonych tkanek zęba następuje za pomocą odlanego w labolatorium wypełniania/wkładu INLAY/ONLAY. Wkład taki jest wykonany najczęściej z porcelany, która jest trwalsza i odporniejsza na ścieranie. Pozwala też na bardzo precyzyjne odtworzenie szczegółów anatomicznych korony zęba. (rycina z wkładem)

Oba rozwiązania pozwalają na odtworzenie naturalnego kształtu zęba i uzyskanie doskonałego efektu estetycznego. Wybór metody leczenia każdorazowo zostaje skonsultowany z pacjentem.

JAKICH MATERIAŁÓW UŻYWAMY DO WYPEŁNIENIA UBYTKÓW PRÓCHNICOWYCH?

W naszym gabinecie w Bielsku-Białej używamy tylko najnowocześniejszychmateriałów do odbudów bezpośrednich oraz pośrednich.

MATERIAŁY KOMPOZYTOWE- CUD WSPÓŁCZESNEJ TECHNOLOGII STOMATOLOGICZNEJ

W nowoczesnej stomatologii stawia się na to, aby materiał do wypełnień spełniał szereg wymagań. Ma nie tylko odbudowywać utracone tkanki zęba,  ale także przywracać im prawidłową funkcję, przy zachowaniu doskonałych walorów estetycznych.
Materiały kompozytowe ze względu na sposób w jaki wzbudzana jest polimeryzacja  ( reakcja w wyniku której materiał nakładany do ubytku ulega reakcji wiązania i twardnieje) możemy podzielić na dwie grupy:

 • Materiały światłoutwardzalne utwardzane lampą polimeryzacyjną
 • Materiały chemoutwardzlane, które twardnieją wraz z upływem czasu, na skutek zachodzącej reakcji chemicznej.W naszym gabinecie w Bielsku-Białej nie stosujemy materiałów kompozytowych chemoutwardzalnych, które mają udowodnione klinicznie toksyczne działanie na miazgę zęba,  efekt estetyczny nie spełniający standardów współczesnej stomatologii estetycznej. Ponadto cechują się kruchością i bardzo niską trwałością.Światłoutwardzalne materiały kompozytowe cechują się :
 • dobrą adhezją do szkliwa,
 • wysoką odpornością na zgniatanie,
 • umacnianiem struktury zębów poprzez wklinowanie się żywicą w szkliwo,
 • działaniem  kariostatycznym,
 • kontrastem w obrazie RTG,
 • możliwością dobrania właściwego koloru, a także przezierności oraz współczynnika załamania światła.Materiały kompozytowe początkowo były wykorzystywane do odbudowy ubytków tylko w zębach przednich. Ze względu na dynamiczny rozwój technologii, materiały te są dzisiaj z powodzeniem stosowane w każdym odcinku uzębienia. W naszym gabinecie w Bielsku-Białej są one materiałami z wyboru w większości przypadków odbudów bezpośrednich.EFEKT KAMELEONA- NIEWIDOCZNE WYPEŁNIENIA

Materiały kompozytowe najnowszej generacji posiadają tzw. „efekt kameleona”. Polega on na optycznym zlewaniu się wypełnienia kompozytowego ze ścianami zęba. Pozwala to uzyskać doskonały efekt estetyczny, przy zachowaniu bardzo dobrych parametrów wytrzymałościowych.   Sposób w jaki naturalny ząb odbija światło decyduje o widzeniu jego barwy. Gdy wszystkie długości fal ulegają odbiciu, jak od powierzchni bardzo wypolerowanego zęba, ujawnia się efekt zwierciadlany. Refleksy światła odbitego od wewnętrznych struktur naturalnego zęba są modyfikowane przez zróżnicowane płaszczyzny odbicia. W odmienny sposób odbijają światło pryzmaty szkliwa, kanaliki zębinowe, zębina okołokanalikowa, międzykanalikowa i połączenie zębinowo-szkliwne. Te złożone struktury w różny sposób pochłaniają i odbijają światło. Ten rodzaj odbicia nazywany jest odbiciem rozproszonym i decyduje o czystości barwy, nasyceniu, jasności, przezierności i opalizacji. Fluorescencja jest efektem emisji światła przez strukturę zęba wzbudzonego przez UV. Podstawowym czynnikiem powodującym pełną integrację estetyczną jest zróżnicowane struktury wewnętrznej. Cząsteczki mikrowypełniacza i mikroinserty, spolimeryzowanego kompozytu z ziarnem ceramicznym odbijają, rozpraszają i pochłaniają światło inaczej niż klasyczny wypełniacz. Ilość każdego rodzaju cząsteczek jest precyzyjnie dobrana. W rezultacie kompozycja oddaje naturalne wewnętrzne refleksy jak w żywym zębie.  W ten sposób dochodzi do pełnej integracji estetycznej (kolor wypełnienia nie różni się od koloru naturalnego zęba.

NANOKOMPOZYTY

Termin nanokompozyt pojawił się w stomatologii niedawno będąc efektem poszukiwań kompozytu, który połączyłby właściwości kompozytów hybrydowych tj. wytrzymałość i uniwersalność, z właściwościami mikrofili – znakomitą estetyką, łatwością polerowania oraz fluorescencją odpowiadającą fluorescencji zębów.
Nanokompozyty są systemem do odbudowy bezpośredniej w technice warstwowej. Pozwalają na wykonanie wysoce estetycznych odbudów bezpośrednich w sposób prosty i powtarzalny .Ten innowacyjny system bazuje na koncepcji trzech przezierności (opaker, zębina i szkliwo) i pozwala na wykorzystanie wiedzy histologicznej( budowy tkanek zęba) do stworzenia wielobarwnej, pełnej życia odbudowy.

 • Idealnie pozwalają odtworzyć budowę naturalnego zęba.
 • Zapewnia idealną kombinację wytrzymałości i estetyki.

Wypełnienie nanokompozytowe świetnie dopasowuje się do koloru zęba – efekt kameleona. Im lepszy jest ten efekt, tym mniej widoczne jest wypełnienie i pełniejsza integracja estetyczna. Morfologia tkanek wpływa na właściwości optyczne, które decydują o wyglądzie zęba. Wypełnienie powinno naśladować te właściwości:
przezierność – ząb tworzą tkanki przepuszczające światło oraz tkanki opakerowe,

 • opalizacja – struktura szkliwa odpowiednio oświetlona wywołuje efekt skrzącej się bieli,
 • fluorescencja – zdolność do pochłaniania światła UV i emitowania widzialnego światła w zakresie barw niebieskich.

Zdolność nanokompozytów do odbicia światła w naturalny sposób oznacza, że jej barwa, nasycenie, jasność, przezierność, opalescencja i fluorescencja są takie, jak w naturalnym żywym zębie. Uzyskanie optymalnej integracji estetycznej jest możliwe przy wykorzystaniu pojedynczego odcienia.

GLASJONOMEROWE CEMENTY

Stosuje się je do niewielkich ubytków. Ich chemiczne właściwości sprawiają, że dobrze wiążą się z zębiną i szkliwem, co daje lepsze umocowanie plomby. Charakteryzują się również bardzo dobrą adhezją do kompozytów, amalgamatów i metali. Poza tym mają działanie przeciwpróchnicowe dzięki uwalnianiu fluoru , są kompatybilne z tkankami zęba , mają dobrą wytrzymałość mechaniczną oraz rozszerzalność i przewodnictwo cieplne zbliżone do tkanek zęba. Nie są jednak tak estetyczne jak kompozyty i trudno dopasować je do odcienia zęba (są białe), są też słabsze i dość szybko się ścierają. Stosuje się je do pokrywania ubytków przy szyjkach zębowych, jako dodatkowy podkład pod plombę kompozytową i do wypełniania zębów mlecznych. Trzeba je wymieniać co kilka lat

WKŁADY INLAY/ONLAY- NAJWYŻSZY STANDARD LECZENIA ZACHOWAWCZEGO

Niektóre ubytki próchnicowe kwalifikują się do wypełnienia wkładem korowym. Na podstawie wycisku zęba pobranego przez lekarza, laboratorium protetyczne przygotowuje wkład, który najczęsniej wykonany jest z kosmetycznego materiału pełnoceramicznego, który zapewnia doskonały efekt kosmetyczny i twardość. Wkład  jest osadzany w zębie przy pomocy cementu.
Wkłady inlay/onlay są również idealnym rozwiązaniem dla pacjentów uczulonych na materiały złożone.
Zalety:

 • Bardzo estetyczne,
 • Są trwalsze niż wypełnienia tradycyjne, dzięki temu, że są silnie przytwierdzone do zęba za pomocą klejów żywicznych,
 • Dokładniej odbudowują kształt anatomiczny korony zęba,
 • Są alternatywą dla wypełnienia tradycyjnego, gdy jego wykonanie okazuje się niemożliwe,
 • Nie ulegają przebarwieniem,
 • Nadają się do rekonstrukcji dużych ubytków, mogą być w pewnych przypadkach alternatywą dla wykonania koron protetycznych;odbudowa wymaga mniejszej preparacji niż w przypadku koron protetycznych,
 • Jest to rekonstrukcja długoczasowa,
 • Nadwrażliwość na oddziaływanie czynników zewnętrznych zwykle nie występuje,
 • Inlay/Onlay wykonany z porcelany charakteryzuje się perfekcyjną estetyką,
 • Inlay/Onlay wykonany ze złota odtwarza idealnie kształt, charakteryzuje się bardzo dobrą szczelnością brzeżną, działa bakteriobójczo, ma jednak kolor metaliczny.