czym-zajmuje-sie-periodontolog

1. Czym zajmuje się periodontolog?

Periodontolog jest lekarzem dentystą po szkoleniu specjalizacyjnym, który zajmuje się leczeniem chorób w obrębie przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Przyzębie to tkanki, które otaczają zęby i zapewniają ich stabilne utrzymanie w kości wyrostka zębodołowego.

Nazywam się Magdalena Pietrzko i jestem specjalistą periodontologiem z 8-letnim doświadczeniem. Przez większość mojej zawodowej kariery pracowałam w uniwersyteckiej Poradni Chorób Błon Śluzowych i Przyzębia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, realizując program szkolenia specjalizacyjnego pod okiem wybitnych periodontologów, prowadząc najtrudniejsze przypadki z całego Śląska. Szkolenie specjalizacyjne zakończyłam zdając przed terminem Państwowy Egzamin Specjalizacyjny w sesji wiosennej 2021 roku.

Jako lekarz w pracy z Pacjentem jestem nastawiona na osiągnięcie trwałego sukcesu terapeutycznego w jak najkrótszym okresie czasu. Moim celem jest wyciągnięcie Pacjenta z zaostrzenia choroby najszybciej jak jest to możliwe i to, aby w przyszłości potrzebował możliwie jak najmniej moich interwencji, bądź, jeśli to możliwe, nie potrzebował ich wcale. Dlatego moim Pacjentom proponuję tylko najnowocześniejsze metody leczenia, których skuteczność jest poparta badaniami naukowymi.

2. Choroba, która dotyczy 70% z nas!

Szacuje się, że 70% Polaków ma problemy z dziąsłami, a w około 20-30% przypadków przebiera formę zapalenia przyzębia, która nieleczona prowadzi do utraty zębów!

Kiedy powinnam/powinienem zgłosić się na badanie periodontologiczne?

  • w Twojej najbliższej rodzinie (rodzice, rodzeństwo) wystąpiła przedwczesna utrata zębów, a Ty chcesz tego uniknąć,
  • czujesz, że Twoje zęby się ruszają lub właśnie utraciłaś/eś ząb/zęby bez jasnej stomatologicznej przyczyny,
  • Twoje dziąsła są zaczerwienione, bolesne, obrzęknięte lub krwawią – okresowo lub cały czas,
  • zauważyłaś/eś że odsłaniają Ci się szyjki zębów (dziąsło zmienia swoje położenie),
  • masz problem z nadwrażliwością zębów,
  • masz problemy z nieświeżym oddechem,
  • dotychczasowe leczenie Twoich dziąseł nie przyniosło rezultatu,
  • niepokoi Cię wygląd Twojej błony śluzowej jamy ustnej, języka masz na niej białe lub ciemne zmiany, grudki, guzki,
  • czujesz pieczenie i suchość błony śluzowej policzków, języka, podniebienia,
  • podejrzewasz, że możesz mieć problem z grzybicą jamy ustnej,
  • masz rozpoznaną chorobę dermatologiczną (np. liszaj płaski ) i odczuwasz dyskomfort również w obrębie błony śluzowej jamy ustnej,
  • chcesz się nauczyć skutecznej higieny jamy ustnej, która ochroni Cię przed rozwojem chorób dziąseł przyzębia i zmniejszyć podatność na próchnicę,,
  • chcesz rzetelnie przygotować się do leczenia stomatologicznego, tak, by efekt został z Tobą na lata a prace protetyczne/implanty służyły dłużej,
  • jesteś przed leczeniem ortodontycznym,
  • masz chorobę przyzębia, a myślisz o leczeniu implantologicznym,
  • jesteś przed leczeniem onkologicznym, immunosupresyjnym, zabiegami operacyjnymi,
  • masz chorobę przyzębia i chcesz zapobiegać rozwojowi choroby u swoich dzieci (monitoring stanu przyzębia u dzieci),
  • Twój dentysta zaleca taką konsultację.

3. Jak mam się przygotować do pierwszej wizyty u periodontologa? Jak będzie ona przebiegać?

Na wizytę należy się zgłosić ok 10.-15 minut przed wyznaczonym terminem wizyty, celem wypełnienia dokumentacji medycznej. Proszę wziąć ze sobą skierowanie od lekarza prowadzącego (jeśli takie wystawił) oraz aktualne zdjęcie OPG, wykonane max. rok wcześniej (jeśli nie mieliście Państwo takiego zdjęcia wykonanego, bądź jest ono starsze niż rok, jest możliwość wykonania takiego zdjęcia u mnie w gabinecie). Jeśli było wykonywane w ostatnim czasie badanie CBCT, badania krwi, badanie histopatologiczne lub inne badania dodatkowe – zalecam zabranie ich ze sobą na pierwszą konsultację. Wszystkie leki przyjmowane na stałe lub doraźnie powinny zostać wpisane do karty wywiadu Pacjenta.

Przed wejściem do gabinetu proszę umyć zęby tak, jak robicie to Państwo każdego dnia, bez zmiany swoich nawyków higienicznych.
Pierwsza wizyta konsultacyjna trwa około 45 minut i składa się z kilku etapów.

  • Wywiad Lekarza z Pacjentem

  • Badanie Higienistki

  • Badanie Periodontologa

  • Rozmowa z Pacjentem: diagnoza i plan i kosztorys leczenia

Czym jest choroba przyzębia?

Zapalenia dziąseł i przyzębia są chorobami przewlekłymi, wieloczynnikowymi (aby rozwinęła się dana choroba, konieczne jest wystąpienie kilku czynników jednocześnie). W wielu przypadkach istotnym czynnikiem jest czynnik genetyczny- czyli skłonność do występowania danej choroby przekazywana z pokolenia na pokolenie. Choć leczenie pozwala w krótkim czasie wyprowadzić Pacjenta z zaostrzenia choroby, to „skłonność” do nawrotów pozostanie z nami na zawsze. Dlatego opieka periodontologiczna takich Pacjentów trwa do końca ich życia.

Którzy Pacjenci śą predysponowani rozwoju choroby przyzębia?

  • ze stwierdzoną osteoporozą
  • chorujący na cukrzycę
  • palący tytoń
  • z defektami immunologicznymi
  • z wadami zgryzu
  • w podeszłym wieku
  • prowadzący stresujący tryb życia.

4. Zakres usług

Leczenie Niechirurgiczne: Etap nad i poddziąsłowy

Nowoczesna Przeciwbakteryjna Terapia Fotodynamiczna

Minimalnie Inwazyjne Leczenie Chirurgiczne

Monitoring i nowoczesne metody leczenia recesji dziąsłowych: Mikrochirurgia Plastyczna Dziąseł

Wydłużanie koron klinicznych

Nowoczesne metody leczenia nadwrażliwości zębów

Plastyka wędzidełka wargi/języka

Biopsja zmian błony śluzowej

Leczenie nowoczesnym laserem diodowym Lasotronix Smart M Pro

Kompleksowa opieka nad pacjentami z chorobami dziąseł, przyzębia i błony śluzowej

Periodontologiczna opieka nad kobietami w ciąży

Opieka nad Pacjentami z periimplantitis

5. Co zrobić, aby leczenie periodontologiczne zakończyło się sukcesem?

Zapalenie przyzębia i dziąseł jest spowodowane przez bakterie, które znajdują się w płytce nazębnej i kamieniu nad- i poddziąsłowym. U zdrowych osób, bez skłonności do choroby przyzębia, bakterie te powodują stan zapalny dziąsła, bez naruszenia struktury kości. U osób predysponowanych do rozwoju zapalenia przyzębia, stan zapalny rozszerza się na głębiej położone struktury, powodując niszczenie kości ,co doprowadza do rozchwiania zębów i ich wypadania.

Wynika z tego, że skuteczną bronią do walki z chorobą przyzębia, oraz sposobem na zapobieganie nawrotom choroby (oprócz przeprowadzenia odpowiedniego leczenia w gabinecie) jest dokładne oczyszczanie każdej ścianki zęba przez Pacjenta w domu. Bez wdrożenia odpowiednich nawyków higienicznych, nie jest możliwe ani wyciągnięcie Pacjenta z zaostrzenia choroby, ani utrzymanie go w fazie remisji (wycofania) choroby.

Tak „zaawansowanej technicznie” higieny nie da się nauczyć samemu w domu. W moim gabinecie dyplomowana Higienistka Stomatologiczna uczy Pacjentów odpowiedniej, skutecznej higieny jamy ustnej, dobierając indywidualne akcesoria dla każdego Pacjenta. Po każdym zabiegu Pacjent otrzymuje pisemne zalecenia po zabiegu wraz z terminem wizyty kontrolnej.

Trzymaj się rad Lekarza i Higienistki, przestrzegaj terminów wizyt kontrolnych by utrzymać efekt leczenia jak nadłużej.

6. Dla Pacjentów

Jeżeli na co dzień mieszkasz za granicą, ale planujesz przyjazd i chciałbyś odbyć konsultację periodontologiczną, prosimy o kontakt z recepcją z minimum miesięcznym wyprzedzeniem.

Jeżeli jesteś już po konsultacji u mnie i chcesz zrealizować kolejny etap leczenia, poinformuj o tym fakcie recepcję jak najszybciej.

Swoją profesjonalną opieką periodontologiczną obejmuję kilkutysięczną bazę Pacjentów z Bielska-Białej, Czechowic-Dziedzic, Skoczowa, Żywca, Kęt, Andrychowa, Ustronia, Katowic, a także Czech, Słowacji, Ukrainy, Anglii, Szkocji i Niemiec.

7. Dla lekarzy

„Praca zespołowa dzieli zadanie i zwielokrotnia sukces”

Jeśli podejrzewasz, że Twój Pacjent może mieć problem z przyzębiem, a Ty chcesz:

  • uporządkować swój plan leczenia i sumiennie do niego przygotować Pacjenta
  • osiągnąć trwały sukces terapeutyczny
  • zwiększyć świadomość Pacjenta w zakresie jego odpowiedzialności za utrzymanie efektu leczenia
  • bezpiecznie przeprowadzić leczenie ortodontyczne
  • zmotywować Pacjenta do skutecznej higieny jamy ustnej
  • przygotować Pacjenta do leczenia protetycznego które zaplanowałeś, by stworzyć pracę protetyczną, która estetycznie i fukcjonalnie posłuży długie lata…

Serdecznie zachęcam do współpracy.

Naczelną zasadą mojej pracy z innymi Lekarzami jest to, że w trakcie leczenia pozostaję w stałym kontakcie. Wspólnie ustalamy plan leczenia Pacjenta i sposób jego realizacji. W zależności od życzenia Lekarza, mogę zająć się tylko leczeniem periodontologicznym, odsyłając Pacjenta na pozostałe procedury do Lekarza Prowadzącego, bądź zaopiekować się Pacjentem kompleksowo. Jednak, aby to było możliwe muszę wiedzieć kto wysyła do mnie Pacjenta. Z tego powodu bardzo proszę o wystawianie skierowań z pieczątką tak, abym mogła odczytać imię i nazwisko Lekarza Prowadzącego. Jeżeli z jakiś powodów nie chcecie Państwo podawać numeru telefonu bądź adresu mailowego do kontaktu ze mną na skierowaniu, bardzo proszę o wysłanie takiej informacji SMS’em na numer 602313613 bądź wysłanie maila na adres: pietrzkoperio@gmail.com. Bezpośrednio po wizycie dostaniecie Państwo raport z badania Pacjenta i ustalimy plan postępowania.

Z oczywistych względów unikam ustnego przekazywania informacji przez Pacjentów i o to samo proszę również Państwa.

Jeśli macie Państwo problem z postawieniem rozpoznania, proszę wpisać diagnozę, która wyda się najbardziej prawdopodobna. Wystarczą mi ogólne stwierdzenia wraz z opisem czy była podjęta jakaś próba leczenia- jeśli tak, to na czym polegała.

Jeżeli Pacjent miał wykonywanie zdjęcie OPG w ciągu ostatniego roku, proszę o udostępnienie tej dokumentacji Pacjentowi przed pierwszą wizytą u mnie.

Jak rozpoznać, że Pacjent potrzebuje konsultacji periodontologicznej?

Problemy z przyzębiem dotyczą blisko 90% pacjentów. Wszystkich współpracowników zachęcam, by wdrożyli do swojego badania stomatologicznego proste, przesiewowe badanie periodontologiczne, oparte na pomiarze głębokości sondowania kieszonek dziąsłowych (dla bardziej zaawansowanych periodontologicznie- polecam pomiar CAL) za pomocą sondy periodontologicznej z kalibracją co 1mm.

Jeżeli pomimo standardowej higienizacji naddziąsłowej oraz poprawy higieny jamy ustnej jakikolwiek punkt pomiarowy wynosi powyżej 5 mm, Twój Pacjent z dużym prawdopodobieństwem potrzebuje konsultacji periodontologicznej.

Jakie sytuacje kliniczne powinny skłonić Lekarza do odesłania Pacjenta na konsultację periodontologiczną?

  • recesje dziąsłowe
  • ilość/ jakość kości w badaniu radiologicznym nieadekwatne do wieku Pacjenta
  • zaczerwienione, rozpulchnione,obrzęknięte dziąsła
  • brak reakcji tkanek na podstawowe leczenie
  • trudności w uzyskaniu przez Pacjenta optymalnej higieny jamy ustnej, szczególnie przed planowanym leczeniem protetycznym, implantologicznym, chirurgicznym, ortodontycznym
  • nieprawidłowości śluzówkowo-dziąsłowe, nieprawidłowe przyczepy wędzidełek warg/języka, szczególnie te wywołujące „pull syndrome”, recesje dziąsłowe, wady wymowy
  • zmiany w obrębie błony śluzowej jamy ustnej o charakterze plam,guzków, grudek, nadżerek, pęcherzyków, pęcherzy
  • pieczenie błony śluzowej
  • konieczność wydłużenia koron klinicznych zębów przed dalszym leczeniem
  • cienki fenotyp dziąsła u Pacjentów u których planowane jest leczenie ortodontyczne
  • wątpliwości odnośnie długoterminowego rokowania poszczególnych zębów oraz konieczność oceny ich przydatności jako filarów w leczeniu protetycznym.

Zapraszam do kontaktu!