„Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?” To najczęściej padające pytanie naszych pacjentów dotyczące wybielania zębów. Wybielanie jest bezpieczne, pod warunkiem wykonywania go renomowanymi preparatami, pod czujną opieką lekarza dentysty. W naszej klinice stomatologicznej stosujemy bezpieczne metody wybielania zębów sprawdzonymi preparatami najwyższej jakości.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

To najczęściej padające pytanie naszych pacjentów dotyczące wybielania zębów. Wybielanie jest bezpieczne, pod warunkiem wykonywania go renomowanymi preparatami, pod czujną opieką lekarza dentysty. W naszej klinice stomatologicznej stosujemy bezpieczne metody wybielania zębów sprawdzonymi preparatami najwyższej jakości.

Wielu pacjentów zadaje pytanie, czy wybielanie zębów ogólnodostępnymi preparatami(pastami, paskami wybielającymi) pozwoli osiągnąć wymarzony, jaśniejszy odcień zębów?

Niestety nie.
Pasty wybielające zawierają w sobie substancje ścierne, tlenki fluoru bądź naturalne ekstrakty, a ich działanie opiera się na mechanicznym bądź chemicznym  usuwaniu osadów, które zbierają się na powierzchni szkliwa. Możemy pozbyć się dzięki nim świeżej płytki ale nie zmienimy koloru szkliwa. Pasta nie pomoże nam również z kamieniem  nazębnym, który można usunąć jedynie podczas skalingu.
Ponadto składniki past , które często są reklamowane jako „wybielające” występują w tak niskim stężeniu, że nawet przy długotrwałym stosowaniu nie jesteśmy w stanie osiągnąć zadowalającego efektu, porównywalnego z profesjonalnym wybielaniem zębów pod okiem lekarza dentysty.

Kierując się zasadami bezpiecznego wybielania zębów, w naszym gabinecie w Bielsku-Białej stosujemy się do poniższej zasady: Działaj środkiem  o wysokim, bezpiecznym stężeniu, przez możliwie najkrótszy okres czasu.

Warto wiedzieć, że zarówno wypełnienia (plomby), jak i licówki, korony czy mosty nie wybielają się pod wpływem środka wybielającego. Wymienia się je po okresie 2 tygodni od zabiegu wybielania (po ustabilizowaniu się nowego koloru zębów).

Na efekt ostateczny pracujemy razem!

Aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt wybielania, konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza, zarówno przed jak i po zabiegu wybielania zębów.
Przed zabiegiem wybielania, jeżeli istnieje taka konieczność, należy wyleczyć stany zapalne dziąseł, dokończyć leczenie kanałowe itp.
Na trzy tygodnie przed wybielaniem należy wykonać w gabinecie stomatologicznym skaling, czyli zabieg usuwania kamienia i osadu nazębnego.
Dwa tygodnie po zabiegu, z racji tego, że wypełnienia nie zmieniają swojego koloru na jaśniejszy podczas wybielania, następuje ich wymiana (w tym również licówek, koron, mostów).
W trakcie oraz przez minium 2 do kilku dni po kuracji obowiązuje tzw. „biała dieta”. Należy zaprzestać palenia papierosów, picia kawy, herbaty, czerwonego wina. Unikać słodkich napoi gazowanych, soków owocowych, barszczu, czerwonych buraków, jagód, arbuza, potraw z curry, sosów do makaronów oraz innych ‚kolorowych’ i intensywnie barwiących napojów i pokarmów.
Warto wiedzieć, że po zabiegu wybielania Pacjent może być narażony na nadwrażliwość zębów na temperaturę, słodki lub kwaśny smak czy dotyk. Taki stan powinien ustąpić po kilku dniach.

Działania naszych lekarzy są  zawsze podyktowane dobrem naszych Pacjentów. Dlatego też istnieją sytuacje, kiedy zdecydowanie odradzamy zabieg wybielania zębów. Do przeciwskazań należą: stany zapalne dziąseł, starte szkliwo zębów, nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne i chemiczne, okres ciąży i karmienia piersią, osłony lub korony założone na zębach (których nie da się wybielić) oraz zęby martwe.