KTÓRA SZCZOTECZKA JEST LEPSZA, MANUALNA CZY ELEKTRYCZNA?

KTÓRA SZCZOTECZKA JEST LEPSZA, MANUALNA CZY ELEKTRYCZNA?- to pytanie często zadają Pacjenci odwiedzający nasz gabinet. Odpowiedź jest prosta: zależy czego od szczoteczki oczekujemy.
Szczotkowanie zębów szczoteczką zarówno manualną jak i elektryczną może przynieść takie same efekty. Niemniej jednak z pomocą szczoteczki elektrycznej osiągniemy ten efekt w krótszym czasie. Udowodniono, że aby usunąć skutecznie płytkę nazębną podczas szczotkowania szczoteczką manualną potrzeba 4 minut, natomiast elektryczną- tylko dwie. Dzieje się tak, ponieważ ludzka ręka nie jest w stanie wykonać tylu ruchów w ciągu minuty, co końcówka szczoteczki elektrycznej. Stąd u wszystkich Pacjentów „zabieganych” lepiej sprawdzi się szczoteczka elektryczna. Jeżeli jesteś rodzicem bardzo niecierpliwego Maluszka, szczoteczka elektryczna także może Ci ułatwić zadanie- dzieci nie zawsze z chęcią pozwalają na przeprowadzenie zabiegów higienicznych- w ten sposób umyjesz więcej w krótszym czasie. Niezastąpiona jest również dla osób niepełnosprawnych. Wiele modeli zaopatrzonych jest w stoper, który odmierza czas mycia zębów-jak wykazują badania wielu Pacjentów nieświadomie skraca czas mycia zębów, jeżeli nie odbywa się ono pod kontrolą stopera.
Innym atutem szczoteczek elektrycznych jest możliwość wykonania masażu dziąseł, chociaż szczoteczką manualną również jesteśmy w stanie go efektywnie wykonać, choć na pewno wymaga to większych umiejętności manualnych. W modelach elektrycznych zadanie jest ułatwione: możemy wybrać odpowiednią końcówkę i nie wykonując żadnych skomplikowanych ruchów przeprowadzić efektywny i bezpieczny masaż dziąseł. Wiele modeli jest wyposażonych w czujnik nacisku: jeżeli zbyt mocno przykładamy końcówkę szczoteczki do powierzchni zęba/ dziąsła, urządzenie nas o tym poinformuje. To bardzo przydatna funkcja, gdyż używanie zbyt dużej siły przy szczotkowaniu (zarówno szczoteczką manualną jak i elektryczną) przyczynia się do uszkodzeń szkliwa i urazów przyzębia (recesje dziąsłowe).
Pamiętajmy, że pełna higiena jamy ustnej to nie tylko mycie zębów szczoteczką. Chociaż badania wykazały, że podczas mycia szczoteczką elektryczną płytka nazębna z powierzchni stycznych zębów jest usuwana skuteczniej, niż przy szczoteczkach manulanych, nie czujmy się zwolnieni z NITKOWANIA ZĘBÓW. W razie potrzeby naszą higienę uzupełniamy również płynami do płukania jamy ustnej.