Cukry proste – winne czy niewinne ?

Nasi Pacjenci często pytają, jak mogą zapobiegać powstawianiu nowych ubytków próchnicowych…

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby każdy z nas zmniejszył spożycie cukru prostego do mniej niż 10 % zapotrzebowania na energię  na dzień. Jest to konieczne, by zmniejszyć ryzyko otyłości oraz próchnicy zębów.

Eksperci WHO wyliczyli, że osoba dorosła może maksymalnie spożyć ok. 50 gr na dzień, czyli przeliczając na małe łyżeczki do herbaty wyjdzie ich 12. Natomiast dla dzieci jest to ok. 7 łyżeczek czyli 30 gr na dzień. 

Cukry proste zawarte są w wielu pokarmach tj: owoce, warzywa, mleko, ale również a może i przede wszystkim w słodyczach, ciastach, ciasteczkach, słodzonych napojach…..

Cukry proste zawarte w pożywieniu w dużej mierze przyczyniają się do powstawania próchnicy. Bakterie znajdujące się w jamie ustnej, z powodu słabej higieny jamy ustnej oraz braku profilaktyki fluorowej, prowadzą do rozwoju próchnicy. Drobnoustroje te z cukrów prostych produkują kwas, który jest przyczyną tej choroby. 

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy powinniśmy unikać podjadania słodkich przekąsek, składających się w dużej mierze z cukrów prostych, między głównymi posiłkami. Ale jeśli takowe już wpadły do naszego jadłospisu, proponujemy w krótkim odstępie czasu zadbać o naszą higienę i umyć zęby. Niebagatelną rolę ma również konsystencja spożywanych pokarmów. Im bardziej kleiste i lepkie, tym dłużej zalegają w naszej jamie ustnej, a wtedy to już krótka droga do tzw „dziury w zębach”. 

NASZE RADY:

Częsta i dokładna higiena jamy ustnej.

Unikanie posiłków/ przekąsek bogatych w cukry proste, jeśli już się na nie zdecydujemy, umyjmy zęby w krótkim czasie po ich spożyciu.

Profilaktyka fluorowa. 

Regularne wizyty kontrolne i profilaktyczne w gabinecie stomatologicznym.

PO WIĘCEJ INFORMACJI I PROFESJONALNĄ OPIEKĘ DENTYSTYCZNĄ ZAPRASZAMY DO NASZEGO GABINETU.