Parę słów dla przyszłych mam

Czy można leczyć zęby w ciąży? A może lepiej odłożyć leczenie na czas po porodzie? Czy mogę korzystać wówczas ze znieczulenia i czy ono nie zaszkodzi dziecku?
To tylko niektóre z pytań, które dręczą odwiedzające nas przyszłe mamy😊
W ciąży zęby nie tylko można, ale wręcz powinno się leczyć😊 Nieleczone stany zapalne w obrębie jamy ustnej zwiększają ryzyko poronienia, mogą stać się przyczyną przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej dziecka. Nie oznacza to, że przyszła mama będzie przeżywać katusze na fotelu- znieczulenie w ciąży jest bezpieczne! Nasza Klinika dysponuje znieczuleniami dedykowanymi kobietom w ciąży. Nie ma więc mowy o stresie i bólu.
Idealnym czasem na leczenie jest 2’gi trymestr ciąży. Statystycznie przyszła mama właśnie wtedy czuje się najlepiej- minęło już złe samopoczucie związane z pierwszym trymestrem, a niedogodności trzeciego trymestru jeszcze nie nadeszły. W drugim trymestrze spada także drastycznie ryzyko poronienia w porównaniu do trymestru pierwszego- to najbezpieczniejszy czas na wykonywanie wszelkich procedur medycznych. Pamiętajmy jednak- w nagłych, poważnych wypadkach bez względu na wiek ciąży lepiej pozbyć się ogniska zakażenia z jamy ustnej!
Odkładanie decyzji o rozpoczęciu leczenia na czas po porodzie nie jest dobrym pomysłem- w natłoku obowiązków ciężko nam będzie zadbać o siebie. Wykorzystajmy ten wyjątkowy czas ciąży, by zadbać o zdrowie( z resztą nie tylko o swoje👼🏻💁🏼‍♀️)