CZY WIESZ, ŻE …… próchnica jest zaraźliwa

Tak, próchnicą można zarazić się od innych osób np. pijąc z jednej butelki, a w szczególności narażone są małe dzieci, którym np.  rodzice oblizują smoczek i podają wprost do ust.

Próchnica jest wywoływana przez bakterie kwasotwórcze (głównie z gatunku Streptococcus mutans), które znajdują się w jamie ustnej. Rozwój jej zależy od wielu czynników, m.in. od indywidualnej podatności zębów na zachorowanie, diety (zwłaszcza od ilości cukrów prostych, które są pożywką dla bakterii), a także od higieny jamy ustnej.

Chcemy zwrócić uwagę, że próchnica jest nie tylko chorobą zębów, ale całego organizmu. Bakterie te wraz z krwią mogą przedostać się do innych narządów, co może doprowadzić do pojawienia się stanów zapalnych w ich obrębie. Dlatego próchnica zwiększa ryzyko wystąpienia wielu innych chorób – np. układu krążenia, nerek, oczu czy stawów.

Regularne wizyty u dentysty oraz zabiegi profilaktyczne przyczyniają się do zmniejszenia chorób w jamie ustnej i nie tylko. Dlatego zachęcamy do kontaktu i umawiania się na wizyty 😊 🦷