Boisz się wizyty u dentysty? Nie jesteś sam!

dentysta_bielsko3Boisz się wizyty u dentysty? Nie jesteś sam!

Dentofobia to trudny do opanowania lęk przed wizytą u dentysty. Lęk ten bywa tak paraliżujący, iż mimo silnych dolegliwości bólowych ze strony jamy ustnej, nie jesteśmy w stanie poddać się zabiegom stomatologicznym. Czy ten opis doskonale pasuje do Ciebie? Pamiętaj, że nie jesteś sam!

Silny lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym odczuwa blisko 25% badanych, z przewagą mężczyzn. Często jako przyczynę niezgłaszania się na wizyty kontrolne, Pacjenci podają wstyd przed lekarzem. Pacjenci z dentofobią, nie mogąc poradzić sobie z paraliżującym strachem, ciągle przekładają wizyty, doprowadzając do opłakanego stanu uzębienia. Jeśli Twoja historia wygląda podobnie, pomocne okażą się dla Ciebie poniższe wskazówki:

1. Wybierz lekarza dentystę, który jest godny Twojego zaufania. Lekarz, który Ciebie nie ocenia, jest empatyczny, wyrozumiały, spokojny na pewno pomoże Ci przełamać strach przed pierwszą wizytą.
2. Umów się na wizytę rano. Oszczędzisz sobie niepotrzebnego stresu związanego z oczekiwaniem na popołudniową wizytę. Zjedz porządne śniadanie i nie pij kawy.
3. Powiedz swojemu lekarzowi o silnym lęku przed dentystą. Możesz wspomnieć o swoim problemie już w trakcie umawiania wizyty. Często leczenie można rozpocząć od zabiegów mniej inwazyjnych ( np. higienizacji), w ten sposób oswoisz się z nową sytuacją i nabierzesz pewności. Na pierwszej wizycie lekarz zaproponuje Ci metody zmniejszenia lęku do poziomu, który pozwoli na komfortowe wykonanie wszystkich koniecznych zabiegów.
4. Jeżeli możesz, przyjdź na pierwszą wizytę z bliską Ci osobą. Miłe towarzystwo doda Ci otuchy.
5. Wybierz gabinet, który jest przygotowany na przyjęcie Pacjenta z dentofobią: miły, uśmiechnięty personel pomoże Ci się zrelaksować przed wizytą. Atraumatyczne metody znieczulenia i leczenia oraz różne techniki zwalczania stresu zapewnią Ci bezbolesny i komfortowy przebieg całego leczenia.

Zapraszamy na leczenie do naszego gabinetu!